[popmake-15680]

Fan-Soğutucu Değişimi

Notebook Laptop Fan Değişimi – Bakımı

 

                                                                                           

Fanlar, soğutucular, ısı boruları ve fan kontrol devresinden oluşan sistem notebook soğutma sistemi olarak adlandırılır. Cpu veya chiplerin ısısı belirli bir seviyeye ulaştığında anakart üzerindeki ısı sensörü fan kontrol devresini tetikler ve fan/fanlar dönmeye başlar. Isı belirli bir seviyenin altında düştüğünde ise fan/fanlar durur. Böylece hem enerji tasarrufu sağlanmış olur (batarya ömrü uzar) hem de fanların dönerken oluşturduğu gürültü asgariye indirilmiş olur.

Fan kontrol devresi : Isı sensöründen aldığı verilere göre fanı kontrol eder. Notebook fanı hiç dönmüyorsa, sürekli dönüyorsa ya da dengesiz hareket ediyorsa bu devrenin arızalanmış olması muhtemeldir. Kontrol devresi arızalarında tamir imkanı olmadığında fana doğrudan besleme voltajı bağlanarak sürekli çalışır hale getirmek en bilinen yöntemdir. Bu yöntemin dezavantajı enerji tasarruf imkanının ortadan kalkması ve fan dönme sesinin sürekli duyulacak olmasıdır. Avantajı ise soğutmanın sürekli olması ve işlemci ya da chiplere ısıdan dolayı zarar gelmesi riskinin en aza inmesidir.

Soğutucu : Isınma potansiyeli yüksek chiplerin üzerinde bulunan (özellikle cpu), chipe ısı iletici özel kremler vasıtasıyla üst yüzeyden sağlam bir şekilde temas eden, fanı kuşatan, kasanın hava boşluklarına yakın pozisyonda bulunan ve ısıyı üzerinde toplayan aparattır. İçerisinde sıcak havanın ilerleyebileceği kanallar bulunur. Isı iletimine uygun yapısı itibariyle, ısınan chipten ısıyı üzerine çeker ve fan vasıtasıyla dışarıya atar. Soğutucu kanalları içerisinde zamanla toz birikintileri oluşur ve ısı iletiminde problemler meydana gelir. Bu sebeple belirli periyotlarla soğutucu bakımı yaptırmak yerinde olacaktır.

Isı borusu : Soğutucuya her iki uç kısmından temas eden ve kuşatan, içerisinde ısı iletmeyi kolaylaştırıcı özel bir gaz bulunan, genellikle bakırdan imal edilen aparattır. Soğutucuya yapışık halde birden fazla bulunabilirler. Isının bir uçtan diğer uca soğutucu üzerinde homojen dağılımını kolaylaştırıcı rol oynarlar. İçlerinde bulunan gazın özelliğini yitirmesi durumunda ısı iletimi sekteye uğrar ve notebook aşırı derecede ısınabilir.

Fan : Soğutucu gövdesi içerisinde bulunur. Bazen gövdeye sabitlenmiş halde, bazen de gövdeden ayrılabilir halde olabilir. Merkezinde bulunan motor vasıtasıyla dönerek soğutucuda biriken ısıyı havalandırma boşluklarından notebook kasasının dışına atar. Motorun arızalanması, fan plastiklerinin kırılması ve dönme esnasında aşırı gürültü yapması en sık rastlanan arızalardır. Fan plastiklerinin arasına sıkışan toz birikintileri fanın dönmesini güçleştireceği gibi ısının dışarıya atılmasına da mani olur. Bu sebeple belirli periyotlarla fan bakımı yaptırmak yerinde olacaktır.